DRP024V120W3AA
Manufacturer
Delta Product Groups / Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Category
External/Internal (Off-Board) Power Supplies
Family
AC DC Converters
2D Drawing
DRP024V120W3AA.dxf
3D Model
DRP024V120W3BA.stp
Datasheets
DRP024V120W3AA Datasheet
DVP, DRP, PMC Series
Power Supplies Catalog, Standard
DIN Rail Power Supply Brochure
DRP024V120W3AA Manual
DRP024V120W3AA Drawing
Featured Product
CliQ Series
DC/DC Converters – Delta Product Groups
Other Related Documents
DRP024VyyyWyAA ATEX Cert
DRP024VI20W3Ax CB Test Cert
DRP024V120W3Ax EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW3Ay CSA Certificate
DRP024V120W3AA Hazloc Cert
DRP024V120W3Ax SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training Modules
CliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Applications
ITE (Commercial)
Approvals
cCSAus, CE, cULus, cURus
Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Current - Output (Max)
5A
Efficiency
86%
Family
AC DC Converters
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Manufacturer
Delta Electronics
Minimum Load Required
Mounting Type
DIN Rail
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
120W
Power (Watts) - Max
120W
Series
CliQ
Size / Dimension
4.67" L x 2.76" W x 4.76" H (118.5mm x 70.0mm x 121.0mm)
Type
Enclosed
Voltage - Input
320 ~ 575 VAC
Voltage - Isolation
4kV (4000V)
Voltage - Output 1
24V