S8JX-P30005N
Manufacturer
Omron Automation & Safety
Description
AC/DC CONVERTER 5V 300W
Category
External/Internal (Off-Board) Power Supplies
Family
AC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Other Names
S8JXP30005N
Standard Package
1
Applications
ITE (Commercial)
Approvals
CE, cULus, cURus, VDE
Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Current - Output (Max)
60A
Efficiency
75%
Family
AC DC Converters
Features
Load Sharing, Universal Input
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Minimum Load Required
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Power (Watts)
300W
Power (Watts) - Max
300W
Series
S8JX-P
Size / Dimension
9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Type
Enclosed
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation
Voltage - Output 1
5V