SDI65-48-UD-P5
Manufacturer
CUI Inc
Description
48V 65W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
External/Internal (Off-Board) Power Supplies
Family
AC DC Desktop, Wall Adapters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
SDI65-48-UD-P5
Datasheets
SDI65-UD Series Datasheet
Online Catalog
SDI65-U and SD165-UD Series
Product Training Modules
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS Information
SDI65-UD Series Cert of Compliance
Applications
ITE (Commercial)
Approvals
CE, cULus, GS, PSE
Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Cord Length
59" (1.50m)
Current - Output (Max)
1.36A
Efficiency
Level VI
Family
AC DC Desktop, Wall Adapters
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Manufacturer
CUI Inc.
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Part Status
Active
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
65W
Power (Watts) - Max
65W
Region Utilized
International
Series
SDI65-UD
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V