AVS475M35B12T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Capacitors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Applications
General Purpose
Capacitance
4.7µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
42.4 Ohm
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Impedance
Lead Spacing
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Ripple Current
22mA @ 120Hz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Type
Polar
Voltage Rating
35V
Related Product
AVS475M35B12T-F
4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS475M35B12T-F
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
AVS475M35B12B-F