GRM155R71H333KE14D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 0.033UF 50V 10% X7R 0402
Category
Capacitors
Family
Ceramic Capacitors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Applications
General Purpose
Capacitance
0.033µF
Features
Height - Seated (Max)
Lead Spacing
Lead Style
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Ratings
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient
X7R
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50V
Related Product
GRM155R71H333KE14D
0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
GRM155R71H333KE14D
GRM155R71H333KE14J