9C04021A1001JLHF3
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Composition
Thick Film
Features
Height
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
1k
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
9C04021A1001JLHF3
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402
9C04021A1001JLHF3
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402