9C06031A1005JLHFT
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
Product Selection Guide
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.022" (0.55mm)
Manufacturer
Yageo
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
10M
Series
RC
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
9C06031A1005JLHFT
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603
9C06031A1005JLHFT
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603