9C06031A1023FKHFT
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Composition
Thick Film
Features
Height
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
102k
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
9C06031A1023FKHFT
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603
9C06031A1023FKHFT
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603