CMA02040X1809GB300
Manufacturer
Vishay/Beyschlag
Description
RES SMD 18 OHM 2% 0.4W 0204
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Composition
Carbon Film
Features
Pulse Withstanding
Height
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
MELF, 0204
Power (Watts)
0.4W
Resistance (Ohms)
18
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Supplier Device Package
0204
Temperature Coefficient
Tolerance
±2%
Related Product
CMA02040X1809GB300
RES SMD 18 OHM 2% 0.4W 0204
CMA02040X1809GB300
RES SMD 18 OHM 2% 0.4W 0204