CR0603-FX-75R0ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
CR0603.stp
Datasheets
CR0603,0805,1206 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
CR Series
RoHS Information
CR0603-LF Material Declaration
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.022" (0.55mm)
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
75
Series
CR0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CR0603-FX-75R0ELF
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603
CR0603-FX-75R0ELF
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603