CR0805-FX-2701ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
CR0805.stp
Datasheets
CR0603,0805,1206 Series
Online Catalog
CR Series
RoHS Information
CR0805 Material Declaration
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.024" (0.60mm)
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Resistance (Ohms)
2.7k
Series
CR0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CR0805-FX-2701ELF
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
CR0805-FX-2701ELF
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805