CR0805-FX-47R0ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant
Height
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Resistance (Ohms)
47
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
0805
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CR0805-FX-47R0ELF
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805
CR0805-FX-47R0ELF
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805