CR1206-JW-513ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
CR1206.stp
Datasheets
CR0603,0805,1206 Series
Online Catalog
CR Series
RoHS Information
CR1206 Material Declaration
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.030" (0.75mm)
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
51k
Series
CR1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
CR1206-JW-513ELF
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206
CR1206-JW-513ELF
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206