CRCW04022R15FNED
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/16W 0402
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
D/CRCW e3 Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
2.15
Series
CRCW
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CRCW04022R15FNED
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/16W 0402
CRCW04022R15FNED
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/16W 0402