CRCW120616R9FKEAHP
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
CRCW-HP e3 Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
CRCW-HP Series Resistors
Product Training Modules
CRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height
0.026" (0.65mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Resistance (Ohms)
16.9
Series
CRCW-HP
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CRCW120616R9FKEAHP
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1206
CRCW120616R9FKEAHP
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1206