CRCW25121K10FKEG
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Power (Watts)
1W
Resistance (Ohms)
1.1k
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Supplier Device Package
2512 (6332 Metric)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CRCW25121K10FKEG
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512
CRCW25121K10FKEG
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512
CRCW25121K10FKEH
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512