CRCW25122K05FKEG
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 2512
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
D/CRCW e3 Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
CRCW - Automotive Series
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.028" (0.70mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
1W
Resistance (Ohms)
2.05k
Series
CRCW
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
CRCW25122K05FKEG
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 2512
CRCW25122K05FKEG
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 2512