ERJ-6BQJR68V
Manufacturer
Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/3W 0805
Ext. Price
Datasheets
ERJ-LW, ERJ-6CW, ERJ-6D Series
Featured Product
Wearables Technology Components
Online Catalog
ERJ Series
Product Training Modules
Automotive Resistor Products
LED Lighting Components
Video File
Wearable Components Solutions
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Height
0.028" (0.70mm)
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Resistance (Ohms)
0.68
Series
ERJ
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
ERJ-6BQJR68V
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/3W 0805
ERJ-6BQJR68V
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/3W 0805