ERJ-8GEYJ203V
Manufacturer
Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
ERJ-8GEYJ203V View All Specifications
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
ERJ Series
RoHS Information
Cert of Compliance
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.028" (0.70mm)
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
20k
Series
ERJ
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
1206
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Popular Parts
CR2A-KIT
RESISTR KIT 11-910K 1/4W 3000PCS
CR2-KIT
RES KIT 11-910K 1/4W 12000PCS
Related Product
ERJ-8GEYJ203V
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
ERJ-8GEYJ203V
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206