ERJ-S03F1743V
Manufacturer
Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603
Ext. Price
Datasheets
ERJ-S03F1743V View All Specifications
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Product Training Modules
Automotive Resistor Products
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height
0.022" (0.55mm)
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
174k
Series
ERJ
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%