FC0402E50R0BST1
Manufacturer
Vishay/Thin Film
Description
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/20W 0402
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FC Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
FC Series
Product Training Modules
Thin Film FC
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
RF, High Frequency
Height
0.015" (0.38mm)
Manufacturer
Vishay Thin Film
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Resistance (Ohms)
50
Series
FC
Size / Dimension
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
FC0402E50R0BST1
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/20W 0402
FC0402E50R0BST1
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/20W 0402