KTR25JZPF3001
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/3W 1210
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
KTR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
KTR25 Series
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Height
0.028" (0.70mm)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Resistance (Ohms)
3k
Series
KTR
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
KTR25JZPF3001
RES SMD 3K OHM 1% 1/3W 1210
KTR25JZPF3001
RES SMD 3K OHM 1% 1/3W 1210