LTR18EZPJ301
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES SMD 300 OHM 3/4W 1206 WIDE
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LTR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
LTR Series Resistor
Online Catalog
LTR18 Series
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height
0.026" (0.65mm)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Resistance (Ohms)
300
Series
LTR
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
LTR18EZPJ301
RES SMD 300 OHM 5% 3/4W 1206
LTR18EZPJ301
RES SMD 300 OHM 5% 3/4W 1206