LTR50UZPJ182
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES SMD 1.8K OHM 1W 2010 WIDE
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LTR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
LTR Series Resistor
Online Catalog
LTR50 Series
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height
0.026" (0.65mm)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
1W
Resistance (Ohms)
1.8k
Series
LTR
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
LTR50UZPJ182
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2010
LTR50UZPJ182
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2010