MCR01MZPF1873
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Composition
Thick Film
Features
Height
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
187k
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
MCR01MZPF1873
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402
MCR01MZPF1873
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402