MCR10EZHF64R9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
MCR10 (2012 Size, 1/8W)
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.024" (0.60mm)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Resistance (Ohms)
64.9
Series
MCR
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
0805
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
MCR10EZHF64R9
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805
MCR10EZHF64R9
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805