MCR10EZHF9091
Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
MCR10 (2012 Size, 1/8W)
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Resistance (Ohms)
9.09k
Series
MCR
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
MCR10EZHF9091
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805
MCR10EZHF9091
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805