MCR25JZHF2050
Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1210
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
MCR Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
205
Series
MCR
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
MCR25JZHF2050
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1210
MCR25JZHF2050
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1210