MCR50JZHF2211
Description
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/2W 2010
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
MCR Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
MCR50 Automotive Series
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Resistance (Ohms)
2.21k
Series
MCR
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
MCR50JZHF2211
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/2W 2010
MCR50JZHF2211
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/2W 2010