PLTT0805Z4991QGT5
Manufacturer
Vishay/Thin Film
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.02% 1/4W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
PLTT Series~
PCN Assembly/Origin
PLT Low TCR 20/Nov/2014
Product Training Modules
PLTT Series
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height
0.033" (0.84mm)
Manufacturer
Vishay Thin Film
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 215°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
4.99k
Series
PLTT
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Supplier Device Package
0805
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Tolerance
±0.02%
Related Product
PLTT0805Z4991QGT5
RES SMD 4.99K OHM 0.02% 1/4W
PLTT0805Z4991QGT5
RES SMD 4.99K OHM 0.02% 1/4W