RC0603F4992CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0201
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RC Series Datasheet
Featured Product
Chip Resistors and Arrays
Online Catalog
RC0603 Series
RoHS Information
Chip Resistor RoHS 2 Compliance
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.010" (0.26mm)
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Resistance (Ohms)
49.9k
Series
RC
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RC0603F4992CS
RC0603F4992CS