RC0805FR-07137RL
Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805
Ext. Price
Datasheets
Thick Film Chip Resistor Intro
Chip Resistor Marking
RC Series, L Suffix Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
HTML Datasheet
RC Series, L Suffix Datasheet.html
Online Catalog
RC0805 Series
PCN Other
RC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
Product Training Modules
Chip Resistor
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Height
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Resistance (Ohms)
137
Series
RC
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RC0805FR-07137RL
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805
RC0805FR-07137RL
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805