RC1206JR-078R2L
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Thick Film Chip Resistor Intro
Chip Resistor Marking
RC Series, L Suffix Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
HTML Datasheet
RC Series, L Suffix Datasheet.html
Online Catalog
RC1206 Series
PCN Other
RC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
Product Training Modules
Chip Resistor
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.026" (0.65mm)
Manufacturer
Yageo
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
8.2
Series
RC
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
RC1206JR-078R2L
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
RC1206JR-078R2L
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206