RCA060310K0FKEA
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RCA e3 Series
Online Catalog
RCA e3 Series
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
10k
Series
RCA
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Other Names
Standard Package
Related Product
RCA060310K0FKEA
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
RCA060310K0FKEA
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603