RCWE0603R270FKEA
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/5W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RCWE Series Datasheet
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height
0.024" (0.60mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms)
0.27
Series
RCWE
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RCWE0603R270FKEA
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/5W 0603
RCWE0603R270FKEA
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/5W 0603