RCWL1210R200JNEA
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/3W 1210
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RCWL Series Datasheet
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height
0.024" (0.60mm)
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Resistance (Ohms)
0.2
Series
RCWL
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
RCWL1210R200JNEA
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/3W 1210
RCWL1210R200JNEA
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/3W 1210