RG1608P-822-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RG Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
RG Series - Thin Film Chip Resistors
Online Catalog
RG Series
Product Training Modules
Intro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Susumu
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
8.2k
Series
RG
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
RG1608P-822-B-T5
RG1608P-822-B-T5
RG1608P-822-B-T1