RGH2012-2E-P-621-B
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RGH Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
RGH Series 20/Jul/2011
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Susumu
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
620
Series
RGH
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
0805
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Other Names
RGH20P620BDKR
Standard Package
10
Related Product
RGH2012-2E-P-621-B
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 0805
RGH2012-2E-P-621-B
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 0805