RL1206FR-7W0R47L
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Composition
Thick Film
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Height
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Resistance (Ohms)
0.47
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
1206
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RL1206FR-7W0R47L
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206
RL1206FR-7W0R47L
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206