RNCF0603BKE28K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RNCF Series
Resistor Packaging Spec
Online Catalog
RNCF Series
PCN Part Number
Global Part Number 9/Aug/2010
RoHS Information
RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Moisture Resistant
Height
0.022" (0.55mm)
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
28k
Series
RNCF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
RNCF0603BKE28K0
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0603
RNCF0603BKE28K0