RNCS0603BKE499R
Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0603
Ext. Price
1
Features
Anti-Corrosive, Moisture Resistant
Height
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
499
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Popular Parts
KIT-RNCS0603BKE
RES KIT 49.9-249K 1/16W 900PCS
Related Product
RNCS0603BKE499R
RNCS0603BKE499R