RPC1206JT33R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/3W 1206
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RPC Series
Resistor Packaging Spec
Featured Product
RPC1206 and RPC0805 Chip Resistors
PCN Part Number
Global Part Number 9/Aug/2010
Product Training Modules
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS Information
RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thick Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height
0.026" (0.65mm)
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Resistance (Ohms)
33
Series
RPC
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
RPC1206JT33R0
RES SMD 33 OHM 5% 1/3W 1206
RPC1206JT33R0
RES SMD 33 OHM 5% 1/3W 1206