RR0816P-132-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RR Series, Ultra-Precision
RR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Susumu
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
1.3k
Series
RR
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
RR0816P-132-B-T5
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0816