RR1220P-131-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0805
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RR Series, Ultra-Precision
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Susumu
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
130
Series
RR
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
RR1220P-131-B-T5