HR30-7PB-12S
Manufacturer
Hirose Electric Co., Ltd.
Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
HR30-7PB-12S Drawing
HR30 Overmold Wiring Procedure
HR30 Series, Overmold
Featured Product
HR30 Series Overmolded Connectors
Online Catalog
HR30 Series
Product Training Modules
HR30 Circular Connectors
Waterproof Connector
Video File
Waterproof Power Connectors - Hirose
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Plug, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Current Rating
2A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Push-Pull
Features
Strain Relief
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
12
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Orientation
Keyed
Packaging
Tray
Part Status
Active
Series
HR30
Shell Material, Finish
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Size - Insert
7
Shell Size, MIL
Termination
Solder Cup
Voltage - Rated
30VAC, 42VDC