KPSE00E18-32S
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
KPSE00E18-32S Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
KPT, KPSE, KPTC Catalog
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
50µin (1.27µm)
Current Rating
7.5A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Bayonet Lock
Features
Backshell
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Number of Positions
32
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Size - Insert
18-32
Shell Size, MIL
Termination
Crimp
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC