KPSE06A24-61PX
Description
61 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
KPSE06A24-61PX
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
61
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
X
Shell Size - Insert
24-61
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC
Popular Parts
KPSE02A24-61SX
61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold