KPSE08E22-21SX
Description
21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Datasheets
KPSE08E22-21SX Drawing
Connector Type
Plug, Female Sockets
Current Rating
13A
Ingress Protection
Environment Resistant
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions
21
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
X
Shell Size - Insert
22-21
Voltage - Rated
1000VAC, 1400VDC