KPT06E12-10SX
Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Datasheets
KPT06E12-10SX Drawing
Connector Type
Plug, Female Sockets
Current Rating
7.5A
Ingress Protection
Environment Resistant
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
10
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shell Size - Insert
12-10
Shell Size, MIL
Termination
Solder Cup
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC