KPT06E20-24PY
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Datasheets
KPT06E20-24PY Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
KPT, KPSE, KPTC Catalog
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
50µin (1.27µm)
Current Rating
7.5A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Bayonet Lock
Features
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
24
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
Y
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
MIL-DTL-26482 Series I, KPT
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Size - Insert
20-24
Shell Size, MIL
Termination
Solder Cup
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC